A blög once bit my sister

Innlegg fra Mars 2010

Retro decoupage

Ikea hacking

Jeg fikk denne til småoppbevaring av mamma for en del år siden, hun fant den i billigkroken på Ikea. Inne i skapet jeg kjøpte til Emilie var det med litt retropapir. Har gjenbrukt papiret og brukt decoupage lim (som ikke var helt ferdig å tørke) til å feste med. Har lenge brukt denne til smykker, armbånd og småpynt. Lurer på om jeg skal male det resterende hvitt ?

Smykker

Den ringen som ligger ved madamen er etter mamma og har også et smykke som hører til. Tenker på alle jeg savner og legger ved et herlig bilde av vakre mamma i ung alder funnet på loftet i dag. Får finne en bedre ramme til det siden.

Hadde også en del andre herlige gamle bilder på loftet, skal lage retrovegg i morgen. Gleder meg til å vise dere, blant annet et bilde av bestemor, som Alma var kalt opp etter.

Mamma

Vi hadde ferske rundstykker til kvelds, tror jeg skal lese litt videre i krimboken min og spise flere med laks på.

Håper dere har en fin påskeuke.

Dronningen og kinamat

Looking in tha mirror

Dronningen vil ha seg en prins å dele hele kongeriket med, så skal de få et lykkelig barn som er så nydelig-så :) Nå må dronningen ut på Ikea og kjøpe stor babyseng til mamma som skal være baby. Dronningen må bare pynte seg litt først og se seg i speilet.

Snyteklut for Dronninger Queen Dronningen

Dronningen må ha på seg høyhælte sko før hun skal ut og så må hun snyte nesen sin i rosa silkepapir, for det er sånn dronninger gjør nemlig. Men nå vil Dronningen at Prinsen (pappa) skal komme hjem med vårruller, pølse og pommes frites, for dronningen er så sulten at hun nesten er lei seg. Hvor er prinsen min?

Chopstiks

Endelig kom prinsen hjem med et etterlengtet og ikke minst nydelig take-away måltid laget på Horizont, Ranheim. Spisepinner, ris, kylling, suppe…HOT og GODT!

Kinamat

Da har jeg to dager med påskeferie jeg også :) Skal nytes til det fulle!

Tulipaner og musikk

Tulipaner

Tulipanene mine har stått seg i ni dager :) Syns nesten de er finest nå som de snart får føtter å gå på.

Emilie og jeg koser oss med musikk, mens far tar seg en lur. Dagens tips er Tori Amos, en av mine favoritter. Erykah Badu har vi lyttet på i ettermiddag; ute med nytt album.

Jeg har prøvd ut platekompaniets svar på Spotify, Wimp. Syns dette musikkbiblioteket er mye bedre enn Spotify, lettere å bli tipset om nye godbiter og vi hører mye på musikk. Wimp har mye større utvalg av norsk musikk også, som f.eks. Kråkesølv. Emilie er stor fan av Jarle Bernhoft, hun synger I know… she knows (for de som kjenner den låten), og hun vil også alltid høre musikk i bilen.

Tulips

Jeg forstår ikke hvorfor så mange sier at de ikke vil betale for Spotify eller Wimp. Kun 99 kroner i måneden for å lytte til musikk uten reklame—det er absolutt verdt det, mener jeg :)

Påskegave til min kjære

Mummi brikker

Morten fikk sitt eget påskeegg av Emilie og meg før helga. Noe av det som var inni var disse søte Mummibrikkene fra Ting. Den første er utrolig morsom.

Nå skal jeg til nabo Tina på Brownies og rødvin :)

God mandag!

Barndomsbilde

Old family foto

Se på lille Johanne, Emilie lik på mammaen sin syns du? Jeg er nok kanskje 2 år på dette bildet. Men ikke vanskelig å se at jenta mi er lik meg. Samme hårsveis og smil. Artig! Lena er ca 9 år og Vidar 7 år.

Pappa var veldig glad i å ta bilder (han hadde speilrefleks), så det fins mange gode bilder fra da jeg var liten; får finne dem frem og vise noen flere siden. Tror dette bildet var på et julekort, kanskje i 1982.

Emilies tolkning av bæresjal

Måtte bare vise dere Emilies tolkning av bæresjal. Hun har gaver til meg hele tiden, det er alltid en baby - vet akkurat hva jeg ønsker meg.

I dag har vi vært så heldig å få all mat servert hos først venner og så familie :) Det har blitt tid til både inne og utelek.

Deilig søndag!

Påskegaver

Påskehilsen fra venner

I går fikk vi denne søte påskeliljen av Øyvind og Rachel som passet rett inn på brettet mitt fra Fretex. I dag har to av liljene sprunget ut :)

Påskegave fra Brekke/Myrekrok

I morges, da jeg skulle ut og hente avisen, ventet en hyggelig hilsen fra bror med familie på akebrettet utenfor døren. Berit hadde laget deilig müsli, som hun hadde puttet på Norgesglass—det skal nytes med vaniljekesam til kvelds.

Påskehilsen fra Trillemor

I posten ventet gave fra Operasjon påskeglad. Jeg var så heldig å få gave fra damen som skriver bloggen Trillemor. Jeg fikk to lekre porselensegg, som jeg siden skal henge opp når jeg har fått tak i noen fine bånd. I pakken var det også sjokolademarsipan, som Morten og jeg skal nyte til kaffen. Tusen takk, Trillemor :) Utrolig glad jeg meldte meg på; skal så absolutt bli med neste år også.

Kort og sjokolade

Emilie er så opptatt i lek her hjemme at både Morten og jeg virkelig har fått utnyttet dagen til avslapning og egne sysler. Nå skal jeg “bake” Ikea rugbrød og vi skal spise rester av tapas fra i går; skal nok spise tapasrester i hele dag. Kurvfest er genialt; så mye deilig mat og hyggelig selskap.

Godt med slike dager! Håper du også nyter gode dager.

God påske!

Påskehilsen fra barnehagen

Se så herlig påskehilsen vi fikk av Emilie i dag, laget i barnehagen. For noen kreative sjeler det er i Grilstad barnehage, gjør meg glad den gjengen som jobber der og ikke minst de søte barna.

Made by my girl in kindergarden

Herlig hjertekylling med snille øyne, skeivt nebb og bein. Jeg pynter med denne fine pynten til tapasfest med gode venner og langveisfarende i kveld.

Karse

Karsen skal Emilie få vanne, det blir godt til påskefrokosten. Får vårfølelse av karselukta. Skal nok tenne lys i den siden.

Made by my girl in kindergarden

Denne kyllingen blir hengende på lampa over spisebordet, utrolig hvor glad man blir av pynt laget av barnehender.

God påske til alle våre blogglesere!

Bok & Bagel

Making Bagel

Lag dine egne hjemmelagede Bagels. Det er super nammis og Bagels er ikke alltid så lett å få tak i. Jeg elsker å lage Bagels, skulle så gjerne hatt tilbake Bagel&Juice til Trondheim. Der pleide alltid jeg og Marte å spise:) Vi får ta oss en høsttur til Oslo kanskje?

Morten blir så glad at det lyser i øynene hans hver gang jeg skal lage Bagels. Du kan fylle dem med det meste. Det obligatorisk med en eller annen type smøreost inni, ellers bruker jeg ofte kylling eller laks, men tunfisk, salami eller brie er også nydelig. Så trenger du bare plenty salat og et stort gap ;)

Ingredienser:

  • 25 g gjær
  • 5 dl vann
  • 2 ss smør, smeltet
  • 2 ss sirup eller sukker
  • 2 ts salt
  • Ca. 800 g (ca. 1,4 liter) hvetemel

Til koking: Pr. liter vann, 2 ss sukker

Valmuefrø eller sesamfrø (etter ønske)

Salmon bagel

Fremgangsmåte: I stekeovnen: 225 °C, ca. 20 minutter.

Smuldre gjæren i bakebolle og hell på kaldt vann. Tilsett smør, sirup (sukker) og salt. Bland inn det meste av melet til deigen “slipper” bollen. Dekk bakebollen med plast og la deigen stå i kjøleskapet 10-12 timer. Elt deigen om. Del deigen i 12 emner som trilles til rund ring. Klem et hull i hver runding med tommelfingeren. Stikk pekefingeren inn i hullet og sving emnet slik at det utvider seg til en sirkel, nesten som en stor smultring. Legg bagels-ringene på bakeplaten med bakepapir under og la dem etterheve ca. 15 minutter.

Kok opp vann tilsatt sukker i en vid kjele. Legg i 3-4 bagels om gangen og la dem koke til de flyter opp, snu dem og la bagelsene trekke i kokevannet 2-3 minutter. Legg dem kjapt på et kjøkkenhåndkle så de får tørket av seg før du legger dem tilbake på bakeplaten, dryss evt. på valmuefrø, sesamfrø eller lignende og stek dem.

Salmon Bagel

Bagels er fint å fryse ned. De blir faktisk ekstra lette og fine etter frysing hvis de varmes sakte opp f.eks. i en panne med lokk. Har tatt i bruk mine gule polkadots fat til påske. Blir litt jobbing i påska, så vi skal være hjemme for å treffe venner og familie.

Bok

Jeg var innom Biblioteket i går for å finne en bok etter tips fra dere. Der sto Havfruen av Camilla Läckberg og ventet på meg på hylla ved inngangen. En ukes lånetid, siden det er påske så fikk jeg låne den frem til 6 april :) Har allerede begynt, nå venter en god dusj og litt lesing før jobb. Camilla Läckberg har også egen blogg.

Takk for alle gode tips om bøker! Jeg vil gjerne låne bøker dere anbefaler og syns det var utrolig hyggelig, så håper jeg at jeg kan finne roen med en god bok.

God torsdag!

Settekasse og dansende jenter

Settekasse

Jeg var så heldig å få en settekasse av nabovenninne Tina for en del uker tilbake. Lurte lenge på hvordan jeg skulle dekorere den, er så mye fint papir man kan dekorere med. Men så syns jeg rett og slett at Tina sin var så fin og fikk lov å kopiere :)

Small teddys

Stoffet er fra Stoff og Stil og maling kjøpte jeg hos Søstrene Grene. Det var lett å demontere settekassen og gjenbruke stiftene, en kosejobb! Emilie ble ivrig til å sette ting i den med en gang, hun vil gjerne være på rommet sitt om dagene nå. Fuglekassen på veggen er også fra Søstrene Grene.

Settekasse

Det går virkelig ann å drømme seg bort hjemme hos Tina, utrolig mange fine bruktfunn og et hjem til inspirasjon. Emilie storkoste seg på “planleggingsdag” hjemme hos Tina, Ellinor og Evander. Jentene kledde seg ut og danset til ABBA. Herlige kostymer!

Swing it!

Dancing queens, swing it!

Dancing queens

Gleder meg til loppesesongen er i gang igjen Tina ;) Sees til uka.

God onsdag!

Vårlig ettermiddag

Ny sykkel

Ettermiddagen startet med å leke “Bukkene Bruse” med Emilie på lekeplassen i vårsol :) Så kom “tante” Bente med en herlig vårgave til snuppa. En skinnende ny sykkel i super jentestil. Jeg syns den er skikkelig lekker.

Sykkeltur med Barbie

Emilie er vel ikke en begavet syklist forløpig, hun prøver mest å trø bakover (bremse). Heldigvis har vi en hel vår og sommer til å lære det på. Trenger nok noen justeringer av både styre og sete, men hun har snakket om å sykle i flere måneder nå. Utrolig artig å ta med Ida (Barbie) og Kenneth (Ken) på tur.

Big salad

Til sen middag ble det stor salat. Hadde lyst på en vårlig rett.

  • 1 avocado
  • Cherrytomater
  • Dovre økologisk Brie
  • Agurk
  • Ruccola
  • Fullkorns pennepasta, kokt i hvitløksbuljong.
  • Paprika
  • Picnic skinke

Ha på pesto, fetaost i olje eller en god olje med basilikum er også godt. Enjoy!

Kjenner meg sår i halsen, håper jeg slipper å bli forkjølet. Får drikke masse te og dele opp litt ananas. Takk for alle gode boktips :)

God tirsdagskveld!

Leselyst

Illustrasjon Barnas Beste

Jeg har så utrolig lyst å bli en lesehest. Lese om alt fra eventyr til fakta. Jeg vil bli flinkere til å lese bøker, tror jeg får begynne i det små. Derfor ønsker jeg å utfordre meg selv igjen, til å lese en bok - den skal være ferdig lest etter påske. Så vil jeg gjerne skrive om den her på bloggen.

Vil du dele en leseglede med meg? Jeg trenger tips til hvilken bok jeg skal lese. Kanskje en bok du selv skulle lest? Det må gjerne være en god historie som rører, eller en god krim.

E leser

Matutfordringen forrige uke var egentlig en mye lettere utfordring for meg—ikke fordi at man alltid får et godt resultat, men fordi det er noe jeg elsker å gjøre. Mens det å lese en god bok rett og slett er noe jeg drømmer om å elske. Jeg finner ikke roen før jeg minst har passert side 100; vil helst fanges av historien med en gang. Er en utålmodig leser med andre ord, som lett havner i andre tanker.

Barnas Beste

Emilie er veldig glad i bøker og sitter ofte og blar og lager fiktive historier ut av bildene. For henne leser vi ofte og historiene blir bare lengre og lengre.

Når det gjelder barnebøker, så har jeg virkelig truffet gullfuglen på Fretex i uka som gikk. Jeg fikk tak i 7 bøker fra serien Barnas Beste, gitt ut av Cappelen på tidlig 80-tall. Er det noen som vet hvor mange bøker det er i denne serien? Jeg ønsker å få tak i alle. Herlige illustrasjoner av Vivian Zahl Olsen, som også har tegnet vår alles Flode.

Flode

Du synger kanskje denne sangen hver kveld du også?

Puss, puss, så får du en suss
Puss, så får du en suss
Hver eneste tann med børste og vann
Puss, så får du en suss

Illustrasjon , Barnas Beste

Denne mandagen har vært god og det kommer den til å fortsette å være også :)